Akbank Akademi Yaşam Merkezi

KÜLTÜR

İşveren: AKBANK T.A.Ş.

Tarih: 2019

Yer: Çayırova / Kocaeli

Alan: 19.000 m2

Tasarım: Cem İlhan, Tülin Hadi, Hande Sermet, Özge Evirgen, Saruhan Oflaz, Sezin Beldağ, Su Kapkın, İmre Hadi

 

AKBANK Akademi Yaşam Merkezi bir yapı olmaya çalışmayan, tam aksine barındırdığı yoğun programı peyzaj içinde kaybederek gizleyen ve ihtiyaç olan aktif yeşil alanı çoğaltan bir yapı kompleksidir.

Akbank Şekerpınar Kampüsü’nde yer alan yapı halihazırda hizmet eden Akbank Akademi binası ile Veri Merkezi binalarını bütünleyen bir aktiviteler programını barındırır. İşveren’in kent yaşamından uzak bu bölgesinde 2800 kişilik bir kampusteki yaşamı daha cazip kılmak, çalışanlarının yaşam kalitesini yükseltmek ve yakın çevrede gidermeleri oldukça güç olan spor, kültür, dinlenme, mini market gibi iş aktivitesi dışındaki diğer önemli ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurguladığı program kendini yer altında gizleyen bir mimari ile hayata geçirilmiştir.

Kapalı alanlar konferans merkezi, seminer salonları, çarşı, fitness merkezi, kafeterya, sosyal yaşam dinlenme mekanları ve 350 araçlık bir kapalı otoparktan oluşmaktadır.  Kampusteki tüm etkinlikleri bütünleştiren park  17.000 m2 lik açık alana yayılan yeşil alan, açık spor mekanları, hobi bahçeleri ve açık amfisi ile yoğun etkileşimli ve sosyal yaşantıyı zenginleştiren bir unsurdur.

Konumlandığı kampus içinde yoğun ihtiyaç duyulan fitness merkezini, konferans ve sergi salonlarını, ortak buluşma mekanlarını, mini çarşı ve kafeterya hacimlerini  doğal zeminden hafif bir meyille yükseltilmiş bir yeşil plato altında gizler. Yapının sahip olduğu mimari mekan kurgusu sayesinde  barındırdığı yoğun programa karşın her mekan doğal gün ışığına  kavuşturulmuştur.

 

AKBANK Academy Social Center is a building complex that does not try to be a building, on the contrary it hides its busy schedule in the landscape and hides the active green area in need.

 Located on the Akbank Şekerpınar Campus, the building includes a mixed activitiy program that integrates the Akbank Academy building and the Data Center building. The program is handled in such a way to make office work more attractive in a campus of 2800 people and also to improve the quality of life of its employees. The center houses mixed use of activities such as sports, culture, recreation and mini market, which are difficult to meet in the immediate environment. Majority of the programme is concealed underground.

 The indoor areas consist of a conference center, seminar halls, a bazaar, a fitness center, a cafeteria, social recreation areas and a undreground car park for 350 cars. The park, which integrates all activities on campus, is an element that enriches the intense interactive and social life with its green area spreading over 17.000 m2 open area. It includes outdoor sports venues, hobby gardens and outdoor amphitheater.

 The fitness center, conference and exhibition halls, common meeting places, mini bazaar and cafeteria volumes are hidden under a green plateau which is raised slightly from the natural ground. Despite the intense program of the building every space has been provided with natural daylight.

Share Tweet Pin it