Hilton Garden Inn Haliç

TURIZM

2012 ArkiParc Gayrimenkul Ödülü

İşveren: Amplio Hotel Investments

Yer: Haliç,  İstanbul

Alan: 20.000 m2

Tasarım Ekibi: Tülin Hadi, Cem İlhan

Proje Mimarları: Şefika Güner, Aydoğan Özsoy, Derya Ertan, Türkan Kahveci, Sezgin Bilgin

 

İstanbul, Minyatürk, Sütlüce Kongre Merkezi, AKP İl başkanlık Binası, Rahmi Koç Müzesi gibi kentsel etkinlik merkezlerinin ortasında yer almakta. Bununla birlikte eğimden kaynaklanan yüksek istinat duvarlarının yer aldığı arka cephe çarpık yapılaşmanın izlerini koruyan mahallelere yüz vermekte. Sütlüce Mahallesi bugün hemen karşı kıyıdaki Eyüp-Balat hattında yaşanan dönüşümün bir takipçisi niteliğinde. Otel 440 yataklı programı ile arsaya büyük bir yoğunluk getiriyor. Bu nedenle monoblok monoton bir kitle yerine parçalı karakterde, gabarisi değişken bir kitle kurgusuna gidildi. Yapı çeşitli kademelenmelerle hareketlendirildi. Ağırlıklı olarak cephe seramiği ve fiberçimento plaka kaplama ile oluşturuldu.

Üst kotlarda düzenlenen teras bahçeleri, değişken malzeme kurgusu, ışık ve gölge oyunları iri kitlenin mevcut doku ile bütünleşmesini sağlıyor. Haliç siluetinden bakıldığında otel kitlesi çevre yapılar içinde belli bir egemen yapı olarak dikkat çekerken, aynı zamanda ön ve arka plandaki yapılaşmayı domine etmeyen bir yaklaşımı sergiliyor. Otel Haliç yönüne bakan ve çeşitli kotlara oturan teraslara sahip. Restoran, bar ve toplantı salonları zemin ve asma katlarda yer alarak aynı yönlere bakan panoramik mekanlar olarak düzenlendi. Odalar olabildiğince Haliç vistasına açılacak şekilde konumlandı.

Hilton Garden Inn Golden Horn Hotel is located in the middle of urban activity centers of Istanbul, such as Minyatürk, Sütlüce Congress Center, AKP Provincial Presidency Building, Rahmi Koç Museum. The hotel brings great intensity to the plot with its 440-bed program. For this reason, instead of designing a monoblock building, a fragmented mass is developed as prior design decision. The building has a changing interplay of cantilevers and shifting silhouette. The building envelope is composed of façade ceramics and fiber cement plate coating.

Terrace gardens arranged on the upper elevations with varying materials and interplay of light and shadow enable the mass to integrate with the existing urban fabric of the neighborhood. Looking at the Golden Horn silhouette, the hotel draws attention as a dominant structure among the surrounding buildings, while at the same time, it exhibits an approach that does not dominate the buildings at the front and behind the building. The hotel has terraces facing the Golden Horn vistas and positioned on various levels. The restaurants, bars and meeting rooms are located on the ground and mezzanine floors and are arranged as panoramic spaces facing the same directions. The rooms are positioned with open views to the Golden Horn.

 

Daha fazla bilgi için: https://www.arkitera.com/proje/hilton-garden-inn-istanbul-golden-horn/

Share Tweet Pin it